На дан кад су из тзв. косовске владе упућивали честитке победнику америчких избора, тзв. косовска полиција претила је Србину хапшењем зато што лепи материјал у част Трамповог тријумфа.
Речи Албина Куртија да „Косово постаје узнемирено и кад се само помисли на Трампову победу”, изговорене још у мају, потврдиле су се истог дана кад је објављена вест о тријумфу Доналда Трампа на председничким изборима у САД. Не само да прве реакције албанске јавности на КиМ и међународних познавалаца који су наклоњени самопроглашеном Косову нису нимало оптимистичне по Приштину, а пре свега по тамошњи актуелни режим, него је тзв. косовска полиција фактички покушала да забрани Србима на северу да јавно честитају победу Трампу и прославе вест о његовом успеху. Плакати с ликом новоизабраног америчког председника и заставама Србије и САД осванули су још у среду у Косовској Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку, што је изазвало реакцију и претње моноетничке албанске полиције, која је, иначе, након Куртијевог кршења свих споразума, присутна у српским срединама.
Тако је у Лепосавићу припадник једне Куртијеве патроле скидао и цепао ове плакате са зидова, а потом су полицајци легитимисали правника из Лепосавића Веселина Радовића који је лепио материјал. Радовић је за „Косово онлајн” касније потврдио да је то чинио јер је желео да изрази подршку новоизабраном председнику САД. Пренео је да га је полиција упозорила да више не сме да лепи плакате, а у супротном ће бити приведен. И све то док су представници Приштине Трампу честитали тријумф тражећи даљу подршку САД за тзв. Косово. „Колико је режим у Приштини лицемеран у честиткама упућеним председнику Трампу, најбоље говори понашање косовске полиције која у Лепосавићу цепа плакате с ликом Доналда Трампа. Можете да замислите какво је тек репресивно опхођење према српском народу!”, поручио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић.
Слика тзв. косовске полиције док уништава плакате с ликом Доналда Трампа само зато што су их залепили Срби заправо потврђује Куртијеве речи од пре неколико месеци – да је мало вероватно да ће се дугорочна подршка САД Косову променити, али да услед повратка „председника Трампа постоје одређени стрес и анксиозност широм Европе и Косово није другачије”. Упркос томе што је тешко очекивати да Вашингтон промени своју политику кад је реч о статусу лажне косовске независности, из ове изјаве стиче се утисак да је челник приштинског режима, док покушава да говори у име Европе, заправо показао забринутост у вези с тим да ли ће моћи да настави своју агресивну политику свакодневног провоцирања сукоба на Космету и терора над српским народом у покушају да једностраним акцијама етнички очисти покрајину.
„Честитам, председниче Доналде Трампе, на твојој изборној победи. САД су кључни савезник, пријатељ и партнер Косова и радујемо се заједничком раду за напредак и мир”, променио је сада своју реторику Курти. С друге стране, његови полицајци у Лепосавићу не само да су уништили плакат с ликом изборног победника САД, већ су поцепали и америчку заставу која је на овом материјалу одштампана.
Можда је то и најбољи одраз реторике приштинског режима чак и према Вашингтону, бар кад је реч о ономе што су јавно говорили, од када се на место премијера привремених институција вратио Албин Курти. Аналитичарка с КиМ Дафина Демаку указала је да је последњих година створено антиамеричко осећање на Косову, као и да Ричард Гренел, који је близак Доналду Трампу, није једина личност из САД за коју се чују негативни коментари с Косова. „Ту је и изасланик Габријел Ескобар, кога смо често описивали као просрпског. Амерички државни секретар описан је као наиван”, рекла је Демакуова, подсећајући на коментаре Куртија изнете на рачун Ентонија Блинкена.
Упозорење Приштини јуче је упутио предавач на Универзитету Џонс Хопкинс у САД Едвард П. Џозеф, иначе познат по наклоњености тзв. Косову и Албанцима, оценивши да је Курти можда желео да промени свој приступ под администрацијом председника Џозефа Бајдена, али да ће се суочити с тешким одлукама уколико Ричард Гренел добије неку високу функцију. Иначе, према наводима агенције Ројтерс, некадашњи Трампов специјални изасланик сад је главни кандидат за саветника за националну безбедност у новој администрацији. „У Србији славе Трампову победу. Ричард Гренел, кога је Трамп поменуо на недавном скупу, можда ће имати високу функцију, чак и позицију државног секретара. Гренел већ дуже време има несугласице са Албином Куртијем и наставио је с критикама ове године”, рекао је Џозеф.
С друге стране, Курти је својевремено оптужио Трамповог специјалног изасланика да је „директно умешан” у рушење његове прве владе, мање од два месеца након што је преузео дужност премијера. Гренел је одговорио да је Курти антиамериканац и да је против америчке политике коју су предлагали бивши председници САД – Бил Клинтон, Барак Обама и Доналд Трамп. А још почетком године премијеру приштинских институција упутио је упозорење да директно угрожава животе америчких војника на Космету. „Мора да прекине са својом ратоборношћу, или би америчке трупе требало да буду повучене из безбедносних разлога”, рекао је Гренел.
Пацоли уз Маска, Кушнера и Кенедија у изборном штабу републиканаца
Режим Албина Куртија, према бројним оценама, има у најмању руку дискутабилне позиције кад је реч о кључним људима будуће администрације новог председника САД, али то не значи да ће Албанци одустати од свог лобирања. Тако је косовски бизнисмен и политичар, председник Алијансе за ново Косово, Беџет Пацоли изјавио да је на изборима победио Доналда Трамп, „велики пријатељ Албанаца”. „Посебан је осећај бити позван у Мар-а-Лаго да прославимо ову велику победу”, написао је Пацоли. Уз ову поруку објавио је и фотографију на којој се види Трамп, али и слике с технолошким милијардером Илоном Маском, Трамповим зетом Џаредом Кушнером и бившим председничким кандидатом Робертом Кенедијем Млађим, из Трампове резиденције, одакле су пратили резултате избора.
Пацоли је иначе, својевремено позивао на рушење власти у Приштини, а недавно је изјавио да је, сагледавајући четири године рада Куртијеве владе, погрешио кад је гласао за њу, као и да је Косово застало у многим областима. „Када данас размислим, долазим до закључка да сам погрешио”, рекао је Пацоли. Међутим, нешто касније је ублажио овај став рекавши да се не каје што је гласао за владу Албина Куртија, да је гласање било под потпуно другачијим условима и да је био уверен да ће ова влада донети промене на Косову.
Преузето са Политике.
Дијелите овак чланак на друштвеним мрежама.
118