Платформа Блу скај доживела је процват у периоду након америчких председничких избора. Реч је о друштвеној мрежи са милион нових корисника, то јест преузимања апликације дневно. Има ли Блу скај шансе да постане „нови Твитер“?
Повратак Доналда Трампа у Белу кућу учврстио је позицију Илона Маска, власника друштвене мреже Икс, у Трамповом новоформираном Одељењу за владину ефикасност (Department of Government Efficiency).
Када је Маск купио Твитер, који је касније ребрендирао у Икс, низ нових платформи за друштвене медије се борио за позицију алтернативе популарној апликацији за интеракцију путем кратких текстуалних порука.
Ниједна од њих није успела да дође до превласти иако jе у једном тренутку деловало као да „Метине“ Нити (Threads) могу помрсити конце многима.
Сада када је Маск спреман да буде Трампов савезник током председничког мандата, многи се селе на мрежу Блу скај (Bluesky, плаво небо на енглеском).
Платформа „Блу скај“
- Блу скај је замишљен као истраживачки пројекат за „децентрализацију“ Твитера од стране тадашњег извршног директора и суоснивача Џека Дорсија 2019. године. Као посебна компанија покренута је 2021. године, а јавности је представљена у такозваној бета фази 2023. године.
- Блу скај сада функционише као „децентрализована“ платформа друштвеног медија, што значи да корисници могу да направе сопствене сервере на којима могу да чувају податке и постављају своја правила, уместо да користе сервере у власништву компаније.
- Многе функције у апликацији Блу скај сличне су онима на мрежи Икс (некадашњем Твитеру), укључујући могућност прављења текстуалних објава са ограничењем од 256 знакова. Такође, корисници могу да објављују слике и видео-записе, поново објављују (repost), да лајкују друге објаве и одговарају другим корисницима. Корисници могу да прате друге појединце, да уређују (курирају) сопствену временску линију и шаљу корисницима директне поруке, слично као на Иксу.
- На Блу скају корисници такође могу да блокирају једни друге, што је атрактивна функција за кориснике који су критиковали Маскове недавне измене блокирања на Иксу, које сада објаве корисника чине видљивим за све остале, укључујући и блокиране кориснике.
- Блу скај има тим за модерирање који спроводи смернице заједнице. На пример, на мрежи је забрањено промовисање „мржње или екстремистичког понашања“, а корисницима је омогућено да користе алатку за колаборативно модерирање под називом Озон.
„За разлику од других затворених платформи, Блу скај је отворена друштвена мрежа која корисницима даје избор, програмерима слободу да граде, а креаторима независност од платформи“, рекла је портпаролка компаније Емили Лију у изјави за Ју-Ес-Еј Тудеј.
Платформа је лансирана у фебруару 2024. године.
Блу скај је делимично у власништву генералног директора Џеја Грабера. У одбору Блу скаја су и Џереми Милер (аутор сервиса Jabber), Мајк Масник (оснивач технолошког блога Techdirt) и Кинџал Шах (генерални партнер компаније „Блокчејн капитала“).
Пројекат је првобитно покренуо 2019. године бивши извршни директор Твитера Џек Дорси. Блу скaj и Твитер су се разишли крајем 2022. године.
Блу скај је имао 2,5 милиона нових корисника током прошле недеље, што је укупан број корисника платформе повећало на 16 милиона.
Портпаролка Лију наводи да платформа бележи рекордну активност у свим показатељима ангажовања, укључујући лајкове и праћење.
„Корисници такође кажу да добијају више реакција (и да су бољег квалитета) на Блу скају него на другим платформама упркос томе што су у почетку имали више пратилаца на другим местима“, истакла је Емили Лију додајући да је најважније то што се корисници при томе забављају.
Четвртак, 14. новембар је био одличан за Блу скај јер је апликација преузета за 24 сата милион пута.
Упркос наводном егзодусу са платформе, Икс је забележио изузетно велику активност на дан избора. „Икс је имао рекордних 942 милиона објава широм света и повећање броја нових регистрација корисника од 15,5 одсто на дан избора и следећег дана“, наводи се у XData објави.
Истовремено, забележено је и више од 115.000 деактивација налога, што је према наводима Ен-Би-Си Њуза, највише од када је Маск преузео апликацију.
Значајни корисници који су прешли на Блу скај
Новинска кућа Гардијан најавила је да ће десетине њених налога на платформи Икс, преко којих има око 27 милиона пратилаца, престати са радом.
„Сматрамо да су предности присуства на Иксу сада мање него негативне стране“, наводи се у колумни организације, где се истиче да платформа промовише „теорије завере крајње деснице и расизам“.
Познате личности са великим бројем пратилаца ове недеље, укључујући новинара Дона Лемона и глумицу Џејми Ли Кертис, најавиле су да ће напустити Икс.
Након што је Илон Маск преузео платформу 2022. године, отишли су многи укључујући Елтона Џона, Вупи Голдберг, Ђиђи Хадид и Шонду Рајмс.