Истраживања изнова и изнова потврђују благодети чаја, доказујући оно у шта су наши преци веровали још у древна времена. Данас је понуда огромна, довољно је да погледамо полице у маркету и приметићемо да су ту многе врсте, те није баш једноставно изабрати онај прави.
Када је зима и хладно ништа неће окрепити тело као шоља топлог чаја, а многи од њих пружају велике користи организму и штите га од вируса и бактерија: “Различити чајеви пружају различите користи. Битно је изабрати онај који одговара вашим потребама”, каже дијететичар Бет Червони.
Зато, ево водича који ће помоћи да пронађемо чај који нам најбоље одговара.
Најбољи за опште здравље – зелени чај
Када је уопштено реч о чају, зелени заузима прво место. “Он је шампион што се тиче здравствених користи. Прави вишенаменски напитак међу чајевима”, каже Червони.
Преглед медицинске литературе повезује конзумирање зеленог чаја са следећим предностима:
- Превенција рака
- Борба против срчаних болести
- Снижавање крвног притиска
- Антиинфламаторно дејство
- Губитак тежине
- Смањење нивоа холестерола
Његова моћ лежи у катехину, антиоксидативном једињењу које штити ћелије од оштећења изазваних слободним радикалима.
За здравље црева – чај од ђумбира
Ако имамо проблема са стомаком, чај од ђумбира је прави избор. Овај древни зачин се користи за смиривање мучнине, јер ђумбир помаже варењу тако што убрзава пролазак хране кроз стомак, чиме ублажава варење и нелагодност. “Он опушта стомак, што доноси велико олакшање”, додаје Червони.
Ако нам ђумбир не прија, чај од нане је добра алтернатива, али имајте на уму да је бољи за проблеме у доњем делу пробавног тракта.
За здравље плућа – биљни чајеви
“Разна својства биљних чајева могу помоћи да се олабаве дисајни путеви затегнути астмом”, каже Червони. Пепоручују се биљни чајеви који садрже куркуму, цимет или ђумбир, а такође топли чај помаже у елиминацији слузи.
Најбољи за прехладу – чај од нане
Чај од нане добро делује на опуштање мишића грла, ублажава запушеност носа и чак смањује температуру. Такође је пун антибактеријских и антивирусних својстава па телу пружа здрав подстицај. Остали чајеви који помажу код прехладе су ехинацеа, хибискус и зова.
За спавање – чај од камилице
Познат је као природни лек за несаницу. Његов састојак апигенин се везује за рецепторе у мозгу, смањујући анксиозност и подстичући поспаност.
“Камилица у основи делује као благо средство за смирење. Ови гутљаји ће вам заиста помоћи да заспите”, наглашава стручњак. Као алтернатива, чај од валеријане је такође добар избор за бољи сан.
Какви су то црни чајеви
Црни чај нуди многе предности као и зелени, што има смисла када узмемо у обзир да су направљени од истих листова биљке.
Па зашто су они другачији? Листови који се користе за прављење црног чаја су “одлежали” и оксидирају, па постају браон или црни. Листови зеленог чаја се прерађују раније када су још увек зелени. “Црни чај има више кофеина него зелени чај, што може бити кључни фактор избора ако сте забринути због ограничавања уноса кофеина”, напомиње дијететичар.
РТ Балкан
104