Рад са матичним ћелијама донео је велике напретке у медицини и лечењу болести, јер су матичне ћелије посебне због своје способности да се, попут џокера у картама, претворе у различите друге врсте ћелија. Сада су научници открили да се њихова „супермоћ“ додатно појачава ако се узгајају у свемиру.
Микрогравитација доданто повећава неке од регенеративних способности, закључили су истраживачи престижне болнице „Мејо“ на Флориди и то на основу серије експеримената обављених на Међународној свемирској станици.
Експеримент са матичним ћелијама на Међународној свемирској станици
Пошто матичне ћелије, због своје способности да се брзо реплицирају и поприме различите улоге, играју кључну улогу у опорављању и поправљању оштећених ткива, закључци нове студије могли помоћи ће у превенцији и лечењу многих болести.
„Проучавање матичних ћелија у свемиру открило је ћелијске механизме који би остали непознати и не би били откривени у условима Земљине гравитације. Студија је због тога попримила додатну вредност, а може довести и до потенцијалне примене у клиникама“, каже католог Аба Зубаир.
На Међународној свемирској станици научници су проучавали понашање одраслих матичних ћелија, јер су оне ограниченије у својој деоби и трансформацији у односу на ембрионалне матичне ћелије. Одрасле матичне ћелије се често узгајају у лабораторијама како би лечила болест или повреда, али је то веома изазован и скуп процес.
Потенцијално решење у будућности могле би да буду лабораторије у свемиру.
Свемир природније окружење за развој ћелија
Неколико врста матичних ћелија је тестирано, а позитивни резултати примећени су код свих. Примера ради, примећено је да мезенхималне ћелије, које имају огроман утицај на имунолошки систем, показују још бољу способност управљања имунолошке реакције и смањивања упалних процеса.
За неколико других тестираних типова матичних ћелија примећен је опште унапређење у начину на који се шире и у стабилности њихове репликације, чак и након враћања на Земљу. Има још много посла да се уради на овом пољу, али је потенцијал у бржем узгајању матичних ћелија у микрогравитацији огроман.
„Узгој у свемиру даје предност у развоју матичних ћелија тако што им пружа природније тродимензионалну средину за њихово ширење и веома је слично како се ћелије развијају у људском телу“, додаје Зубаир.
Уобичајено, одрасле матичне ћелије обављају посао у опорављању свакодневног трошења тела и његовог ткива. Међутим, када нешто крене озбиљније по злу, додатна инфузија лабораторијски узгојених матичних ћелија може да направи огромну разлику због чега су се последњих десетак година појавиле многе терапије.
Тим заслужан за ово истраживање је такође сигуран ћелије узгојене у свемиру могу да помогну у третирању бројних здравствених стања повезаних са старошћу, попут можданих удара, канцера и неуродегенеративних болести попут деменције.
„До сада обављено истраживање у свемиру је само почетак. Шира перспектива о примени матичних ћелија је могућа само ако се истраживања о потенцијалном коришћењу свемира у унапређивању регенеративне медицине наставе“, истиче Зубаир.
Преузето са РТС-а
143