Доктори су ми у 31. години рекли да могу да умрем ако не престанем да пијем алкохол.
Била сам шокирана јер нисам пила сваки дан, никад нисам пила сама и то сам чинила у друштву јер сам уживала, а не зато што сам била зависник од алкохола.
Али по дефиницији, количина алкохола које сам на друштвеним догађајима и током излазака од касних тинејџерских година до касних 20-их пила, могла би да се сматра прекомерним.
Осец́ала сам да је то нормално, јер су људи око мене радили исто, а то сада долази на наплату.
Недавно сам постала мама и отишла сам код лекара опште праксе јер сам стално осец́ала умор, па су ми урађене анализе крви и испитане функције јетре.
Додатне анализе су откриле да имам тешку фиброзу јетре (стварање абнормално велике количине ожиљног ткива у овом органу) коју је највероватније узроковао алкохол.
Из болнице сам, са ц́ерком, у колицима једва стигла кући.
- Дан за даном у борби против алкохолизма
- Колики ризик представља конзумирање алкохола
- Зашто је алкохол толико опасан за мозак младих људи
Помислила сам да је ово могло да ми се догоди, али сигурно је да нисам једина.
Желела сам да сазнам шта то говори о култури употребе алкохола у Уједињеном Краљевству (УК) и почела сам да истражујем на ББЦ Панорами.
Број смртних случајева који се повезују са алкохолом достигао је највиши ниво у УК-у од када је почела да се води евиденција 2001. године.
Иако је проблем несумњиво вец́и код мушкараца, посебно код старијих, жене млађе од 45 година умиру више него икада пре од болести јетре узроковане алкохолом (АРЛД), показују подаци Завода за националну статистику за период од 2001. до 2022. године.
Ако унесемо одређену количину алкохола у кратком периоду, на пример током ноц́ног изласка, то може да буде много штетније него ако попијемо исту количину током дужег периода.
Најновије истраживање тима стручњака са Лондонског универзитетског колеџа и универзитета у Оксфорду и Кембриџу, указује да прекомеран унос алкохола у кратком периоду може да буде штетнији за јетру и до четири пута.
Када размишљамо о прекомерном пијењу, углавном замишљамо пијане људе који леже у баровима и падају на аутобуским станицама.
Али заправо, током таквих епизода конзумирају се мање количине алкохола него што се обично мисли.
У УК-у, таква епизода подразумева шест или више јединица алкохола током друштвеног догађаја за жене и осам или више за мушкарце.
То су две велике чаше вина за жену.
У болници Кингс колеџу у Лондону, хепатолошкиња Деби Шокрос ми каже да редовно лечи жене старости 40 и 50 година које имају болест јетре.
“Оне обављају много ствари истовремено, а можда у породици имају малу децу”, каже она.
“Оне нису алкохоличарке, али само пију превише по навици”, додаје.
Нисам још у 40-им годинама, али се уклапам у овај опис.
Када сам била млађа, могла сам лагано да попијем више од количине која се сматра претераним уносом алкохола током вечерњег или ноц́ног изласка.
Погледајте како су мештани града у Белгији награђивали трезне
О томе нисам размишљала док нисам добила дијагнозу.
Када су стигли разултати крви који су били јако лоши, послали су ме у болницу Њу Викторију у Глазгову, у Шкотској, где су ми урадили ултразвук и на крају ФиброСцан, неинванзивни дијагоностички поступак ултразвуком који се користи за утврђивање еластицитета и тврдоће јетре.
Све се одиграло у року од око годину дана.
Седам кПА (јединица мере кисеоника у крви) или испод сматра се нормалном вредношћу.
Моја вредност је била 10.2 и указивала је на озбиљне ожиљке.
Да то није откривено као и да нисам престала да пијем, стање је могло да се развије у цирозу јетре.
Дијагноза ми је постављена у фебруару 2024. године.
Моја саветница докторка Шаурен Дата рекла је да ако престанем да пијем алкохол, постоји могуц́ност да моја фиброза може да се излечи.
Мислим да имам много срец́е што је проблем откривен на време тако да сам могла нешто да урадим по том питању.
Доктори су открили проблем док су истраживали зашто осећам умор.
Међутим, део проблема са болестима јетре је што често нема почетних симптома.
Седам од 10 људи који имају болест јетре у крајњој фази не зна за то док се не приме у болницу због симптома као што су жутица, задржавање течности и абнормално вагинално крварење.
То се догодило Еми Џонс (39), пореклом из северног Велса.
Упознала сам је 15 месеци пошто јој је успешно извршена трансплантација јетре.
Попут мене и Ема је пила у друштву, има успешну каријеру и богат друштвени живот.
Али током карантина за време пандемије корона вируса, повећала је унос алкохола, и понекад пила три боце вина дневно.
Ема је примљена у болницу где је сазнала да је има болест јетре у завршној фази.
Речено јој је да јој је остало мање од 36 сати живота.
Чудом се извукла и након што шест месеци није пила алкохол, извршена јој је трансплантација јетре која јој је била неопходна.
Ема се још опоравља и живот јој се много променио.
До краја живота мораће да пије имуносупресивне лекове који спречавају одбацивање новог органа, што значи да је њеном телу теже да се бори против инфекција и болести.
Али, жива је и добро је и каже да се никада није осећала боље.
Њена позитивност и одлучност су заразни.
‘Време за џин’
Према најновијим подацима Завода за националну статистику из 2018. године, болести јетре су сваке године међу три највец́а узрока смрти жена старости између 39 и 45 година.
“У веома кратком временском периоду, око десет година, жене су удвостручиле употребу алкохола”, каже ми Фиона Мишем, водец́а стручњакиња за културу употребе пиц́а и дрога на Универзитету у Ливерпулу, у Енглеској.
Њено истраживање указује да се током 1990-их и 2000-их индустрија алкохолних пића усредсредила на жене које пију, нудећи им пића која имају низак садржај алкохола и мала паковања јаких алкохолних пица, а у рекламама су нагласак стављали на феминизам и оснаживање жена.
Она мисли да је то обликовало понашање у погледу употребе алкохола у читавој генерацији младих жена, а које је оставило трајно наслеђе.
“Оно што сада видимо је да потрошња алкохола најбрже опада међу младим људима, али је и даље прилично стабилна код људи у 30-им, 40-им и 50-им годинама”, каже она.
Индустрија алкохолних пића и данас примењује агресиван приступ, сматра Керол Емсли, професорка са Каледонијског универзитета у Глазгову.
Тек сада се увелико промовише пијење просека, “време за џин” и “време за вино” као начини да се жене опусте и одвоје време за себе након напорног дана.
Иако “повец́ање болести јетре узрокованих алкохолом међу женама и мушкарцима у УК-у представља озбиљан проблем, важно је запамтити да је алкохол одувек био законит производ”, кажу из Портман групе, тела које надгледа друштвену одговорност и одговорно рекламирање произвођача алкохолних пића у УК-у.
Додају да њихов Кодекс пословања “не спречава родно заснован маркетинг”, вец́ поставља “минимум стандарда произвођачима алкохолних пића за одговорно пласирање њихових производа на тржиште”.
Кажу да су посвец́ени напорима да се стално промовише умерено пијење, као и да захтевају одговорност од произвођача алкохолних пића.
- “Плашио сам се да ће ме опијање убити” – бивши енглески фудбалер Вејн Руни
- Да ли је алкохол заправо лош по вас
Неколико месеци пошто сам добила дијагнозу, поново ми је урађен фибросцан да се види има ли икаквих побољшања.
Лакнуло ми је када сам видела да је моја вредност са 10,2 пала на 4,7, што је унутар нормалног опсега.
Била сам изненађена колику велику разлику уздржавање од алкохола може да начини за тако кратко време.
Не планирам поново да пијем, а и саветовано ми је да то не чиним.
Скоро годину дана нисам ни лизнула алкохол и због тога се осец́ам много боље, али још увек на неки начин жалим што не схватам зашто је то тако.
Алкохол је укорењен у нашој култури.
Пијемо на рођенданима, свадбама и сахранама.
Ту је и сезона празника која почиње уочи католичког Божиц́а (25. децембра) и траје све до Нове године.
Док сам одрастала, чинило се да је алкохол нормална ствар, и мислим да нисам била потпуно свесна колики је притисак био да пијем док нисам била приморана да престанем.
Уздржавање ипак није лако.
Требало ми је много времена да репрограмирам мозак да не желим алкохол и да ми није потребан као награда или начин да се опустим и забавим у друштву.
Мислим да је то био део проблема за мене тада, а да је и даље проблем за наше друштво.
Додатно извештавање: Амбер Латиф и Кирсти Бруер
- Између традиције и закона: Зашто у Србији цвета црно тржиште ракије
- Шта телу ради илегални алкохол
- Млади све мање пију алкохол
- Тровање метанолом: Зашто југоисточна Азија има проблем са лажним алкохолом
- Живели! Власти позивају младе у Јапану да пију више да би напунили државни буџет