• Суб. апр 19th, 2025

Могу ли пси и пчеле, пре лекара, да помогну у откриванју раку код људи?

дец 3, 2024 #здравље
Related Posts
Моба

Мобе су један од облика удруживања и међусобног испомагања радне снаге на селу.

Саливање страве

Ritual salivanja strave,nekad i sad i šta je to.čemu pomaže.

Уљепшај свој дом или пословни простор

Група младих архитеката, која је након стицања теоретског знања на Архитектонском факултету Универзитета у Београдуи петогодишњег искуства у три призната Read more

Одлазак у армију

За Србе увјек је била част "служити армија" или ти "служити војску".Тако када би неки младић био проглашен неспособним за Read more

У лабораторијама широм Сјединјених Дрžава, научници раде иновативне тестове како би користили žивотинје и инсекте за рано откриванје рака. Први резултати истраžиванја показују да пчеле и пси могу раније да нанјуше болест пре дијагностичких апарата.

Научници Дрžавног универзитета Мичиген открили су почетком година да пчеле могу да открију рак плуц́а због свог оштрог чула мириса.

Дебаđит Саха са Универзитета Мичиген каžе да је за разлику од нашег света који је визуела, свет инсеката заснован на мирису, те да је нјихово чуло мириса појачано. Сахин тим је открио да пчеле могу да нанјуше рак плуц́а у даху пацијента.

„Наше истраžиванје показује да пчеле могу открити рак плуц́а и моžда друге болести само на основу мириса тих ц́елија“, изјавио је он за Глас Америке.

Пчеле су узгајане, а затим излагане синтетичким јединјенјима која су опонашала мирис даха оболелог од рака плуц́а. У 93 одсгто случајева пчеле су могле да увиде разлику измеđу даха особе која има рак и даха здраве особе. Чак су могле да разликују различите врсте рака плуц́а.

„Мислимо да дијагностика рака заснована на даху моžе да буде револуционарна. Пре свега, много пута се рак открије касно, када је тумор вец́ порастао толико да моžе да се види на апаратима за сниманје”, наводи Саха за Глас Америке.

На другим местима, научници раде са псима на раном откриванју рака. Žивотинје су обучене да препознају специфичне мирисе рака.

Pas treniran da njuši ćelije raka (Fotografija: Centar za veterinu pasa Univerziteta Pensilvanija)
Пас трениран да нјуши ћелије рака (Фотографија: Центар за ветерину паса Универзитета Пенсилванија)

Синди Ото, директорка Центра за ветерину паса Универзитета Пенсилванија каžе да многе друге žивотинје такоđе имају прилично јака и способна чула мириса.

“Ипак, оно што чини псе тако добрим је то што сараđују са лјудима, па могу и да пренесу ту информацију”, навела је она за Глас Америке.

Клара Вилсон из истог центра додаје да пси, да би се уклјучили у то, морају да воле да то раде.

“За нјих је то забавна игра, као да користе мозак, осим што користе свој нос. То није лако”, каžе Вилсон .

За псе је то моžда игра, али за научнике озбилјна чинјеница да болје откривају рак од машина.

Korgi Kranč uči da njuši miris obolelih od raka (Fotografija: Centar za veterinu pasa Univerziteta Pensilvanija)
Корги Кранч учи да нјуши мирис оболелих од рака (Фотографија: Центар за ветерину паса Универзитета Пенсилванија)

Амрита Маликадžун из тог центра додаје да долазе до заклјучка како су пси болји од компјутера.

„ Део нјиховог успеха је јер имају супериорну способност да детектују молекуле мириса болје него било шта што тренутно имамо на трžишту”, наводи она за Глас Америке.

Како пси помаžу у изолованју карактеристика мириса рака, научници се надају да би могли да направе електронске носеве, који би умели да нанјуше рак баш као пси.

Преузето са Глас Америке

180