Инжењери из Липецка планирају да 2025. године заврше развој перспективног система за аутоматско откривање беспилотних летелица, изјавио је за РТ Георгиј Белов, технички директор научно-производног удружења (НПО) “Киловат”.
“Развој перспективног система за аутоматско откривање (ваздушних) претњи је у пуном јеку, и он ће бити спроведен на основу резултата свеобухватних испитивања”, рекао је Белов.
Према његовим речима, систем ће бити повезан са системима за електронско ратовање из серије “капјушон” (“капуљача” у преводу са руског), који су дизајнирани да онеспособе управљачке канале беспосадних ваздухоплова. Сада се контрола врши ручно, а дронови се откривају уз помоћ опреме треће стране.
Белов је додао да се “капјушон” у великој мери користи у зони СВО, као и у пограничним деловима Руске Федерације, и то углавном за заштиту аутомобила и оклопних возила. Најчешће се систем монтира на кровове заштићених објеката, односно возила.
“Серија ‘капјушон’ је намењена за употребу у тешким условима на линији контакта. Систем ствара куполу сметњи на удаљености од 50 до 200 м, ометајући рад контролних канала на стандардним и већини нестандардних фреквенција. Наши производи се постављају на све врсте копнених возила – од мотоцикала до оклопних возила, као и на различите конструкције”, објаснио је Белов.
Он тврди да је “капјушон” ефикаснији од својих еквивалената, међутим, као и други системи за електронско ратовање, није способан да се супротстави ФПВ дроновима са оптичким каблом. Стога је да би решила овај проблем, НПО “Киловат” планира да направи потпуно нови уређај за ометање.
“Колико могу да проценим, наше трупе су биле прве које су користиле ФПВ дронове са оптичким каблом. Непријатељ није био у стању да се било чиме супротстави овом систему управљања и сам је почео да производи сличне дронове. Узимајући у обзир променљиве претње, наше удружење развија уређај за ометање дронова са оптичким каблом и ФПВ дронова са такозваним ‘машинским видом’ (навођењем у завршној фази лета)”, рекао је Белов.
“Заштитна купола”
Како је у разговору за РТ истакао војни експерт Александар Зимовски, успешна имплементација пројеката НПО “Киловат” требало би да значајно унапреди могућности система за електронско ратовање које су намењене заштити аутомобила и оклопних возила.
“Проблем са таквим производима је што немају могућности откривања беспосадних ваздухоплова. Сам систем не ради стално, иначе ће ометати све сигнале около. Ометање треба вршити само када је то неопходно. Али у пракси, војно особље можда неће имати времена да их укључи на време”, напомиње он и додаје:
“Због тога је систем за аутоматско откривање претње од дронова изузетно неопходан за системе као што је ‘капјушон'”.
Такође је скренуо пажњу на велики значај развоја средстава заштите од ФПВ дронова са оптичким каблом, као и да треба имати на уму да заједно са “Киловатом”, сличан уређај развија и произвођач модуларне станице за електронско ратовање “волнорез” (“лукобран”).
“Дронови на ‘оптици’? Како кажу, нови изазов. Радимо на томе“, написали су инжењери овог система на свом Телеграм каналу.
Како је објављено на сајту истоимене компаније, породица система “волнорез” може да изазове дигиталне и аналогне сметње за дронове који раде у фреквентном опсегу од 250 до 6.000 МХз. Систем се на металну површину причвршћује уз помоћ магнета са доње стране и повезан је са напајањем возила.
У складу са захтевима корисника, систем може бити опремљен уређајем за аутоматско откривање дронова.
За разлику од “капјушона”, “волнорез” је куполасог облика. Његова маса је 13 кг, висина 20,2 цм, пречник 38,4 цм, а снага зрачења је 30 В. Овај систем може имати до осам модула, а сваки од њих има засебан радни опсег и независан је од осталих.
Према речима конструктора, “волнорез” је први модуларни систем електронског ратовања на свету.
“Што се тиче модуларности, борци могу узети неколико наших ‘купола’ одједном како би обезбедили електронска дејства на свим фреквенцијама потребним у датом тренутку на одређеном делу фронта. Чим непријатељ пребаци своје беспилотне летелице на друге фреквенције, на опрему поставите још један ‘волнорез’ и тако изградите свој систем електронског ратовања без куповине једног скупог производа одједном, који ускоро може постати превазиђен”, рекао је раније један од дизајнера за РИА Новости.
Он је тада истакао да је предност овог система заштита од грешака које војници могу направити током употребе – нпр. прикључивање на уређај за напајање са мањим или већим напоном – као и да најновија модификација већ има систем заштите и одвојене осигураче.
Саговорници РТ-а, подсећају да је поред “волнореза”, развијено још неколико система као што су “лешиј” и “лесочек”, који су већ успешно тестирани.
Велики искорак у развоју
Како је у разговору за РТ нагласио члан Руске инжењерске академије, Максим Кондратјев руска индустрија треба да настави да унапређује опрему за електронско ратовање за војна возила. Истовремено, рекао је, они не могу да гарантују заштиту од ФПВ дронова.
“Електронско ратовање није панацеа (лек за све болести), посебно када се појављују ФПВ дронови са оптичким каблом и са машинским видом, односно навођењем у задњој фази лета помоћу вештачке неуронске мреже (вештачка интелигенција). Међутим, то не значи да системе за електронско ратовање није потребно модернизовати. Конкретно, они морају ометати у ширем опсегу фреквенција. Истовремено, возило или други заштићени објекат и даље треба да буде опремљен средствима за физичко пресретање дронова”, објаснио је Кондратјев.
Александар Зимовски, заузврат, није искључио да би у будућности руска војска могла добити опрему за електронско ратовање способну да емитује снажније електромагнетно зрачење, које би суштински “сагоревало електронски мозак” дронова.
“Савремени системи за електронско ратовање за транспортна средства су, наравно, несавршени. Ово је само елемент свеобухватне заштите. Због брзог развоја система управљања за ФПВ дронове, појавио се одређени скептицизам у погледу изгледа даљег развоја средстава за електронско ратовање. Ја лично, не делим такво мишљење”, изјавио је Зимовски и додао:
“Све технологије се развијају нагло, а пут ка развоју прилично компактног производа који сагорева ‘електронски мозак’ скоро сваког дрона може се показати веома кратким“.
256