• Суб. апр 19th, 2025

Ковачичко наивно сликарство уврштено у Унесково листу нематеријалног културног наслеђа човечансва

дец 5, 2024 #србија
© TANJUG/ VLADA AP VOJVODINE/ Andrej Pap/
Related Posts
Веза

Срби(Словени) ка ријетко који народ везао је своје поимање Бога,више силе и некога који уређује токове живота за природу.Па су Read more

Пруга Шид—Бијељина

Пруга је оштећена на многим мјестима па је сада неупотребљива.Велика срамота и штета превасходно за град Бијељина.Немар и нелогичност је Read more

40. година зимских олипских игара у Сарајеву

У част овог великог догађаја, организација EXIT, заједно са сарајевском организацијом Garden of Dreams, је 2. и 3. марта 2024. Read more

Гробље за људе који плове са краја на крај свијета,гробље миграната

Нихад и Видак су свијету открили страшну истину о језивом гробљу Европе на граници БиХ и Србије Нихад Суљић из Read more

Ова особена форма наивне уметности се односи на знања и вештине сликања и осликавања предмета са израженим приказима народног живота, руралне средине и свакодневнице.

Eлемент нематеријалног културног наслеђа Србије Ковачичко наивно сликарство, уписано је данас на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, што потврђује посвећеност Србије очувању нематеријалног културног наслеђа и унапређењу културне разноликости, истовремено указујући на значај националних мањина у Србији и њихов допринос богатству културног наслеђа, саопштило је данас Министарство културе.

Одлуку о упису је донео Међувладин комитет за очување нематеријалног културног наслеђа Унеска на 19. заседању које се одржава у Асунсиону у Парагвају, од 2. до 7. децембра 2024. године.

Ковачичко наивно сликарство је 2012. године уписано у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, а односи се на знања и вештине сликања и осликавања предмета са израженим приказима народног живота, руралне средине и свакодневнице, које се као особена форма наивне уметности развија у месту Ковачица тридесетих година 20. века.

Из Ковачице сликарство се проширило и на друга места, пре свега у АП Војводини, као што су Падина, Арадац, Војловица, Панчево и друга, а у другој половини 20. века добило је широку националну и међународну видљивост.

Како се истиче у саопштењу, упис Ковачичког наивног сликарства на Унескову Репрезентативну листу, значајно доприноси повећању видљивости нематеријалног културног наслеђа на националном и локалном нивоу, као и међународној промоцији “живог наслеђа” Србије.

Током заседања Међувладин комитет за очување нематеријалног културног наслеђа, који чине 24 државе изабране од 180 држава потписница Унескове Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа, разматра 63 номинација за упис на три листе нематеријалног културног наслеђа.

Србија до сада има уписано пет елемената на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа: Породична слава (2014. године), Коло, традиционална народна игра (2017. године) Певање уз гусле (2018. године), Злакуско лончарство (2020. године) и Друштвене праксе и знања у вези са припремом и употребом традиционалног пића од шљиве – шљивовице (2022. године).

РТ Балкан

160