У наредној години Европу може погоди „дубока замрзнутост“.
Климатолози из Холандије упозоравају на озбиљну опасност: Атлантски океан може достићи критичну тачку, што би довело до катастрофе и необратних климатских промена у Европи. До овог закључка дошли су стручњаци Универзитета у Утрехту, а рад њихових истраживача преноси Planet Today.
Специјалисти су приказали забрињавајуће резултате компјутерског моделирања океанских струја, који узимају у обзир податке сакупљене у последњих 2000 година, као и савремене промене, попут топљења глечера на Гренланду.
Кључна претња: Потенцијално прекидање океанских струја
Главна претња лежи у могућем прекиду океанских струја, које су одговорне за пренос топлоте у Европу. Нарочито је угрожен Голфстрим, који доноси топле воде на север.
Научници тврде да климатске промене могу довести до брзих трансформација, а критичне промене могу се десити много брже него што се очекивало, можда већ у року од неколико година. У контексту већ забележеног успоравања струја прошле године, Европа може бити суочена са наглим захлађењем – температура у Лондону може да падне за чак 10 степени, док би у Бергену могао да падне за 15.
Глобални ризици
Поред тога, глобални ризици не заустављају се само на Европи: јужне америчке регије могу се суочити са сушама, док ће западне обале Сједињених Америчких Држава бити угрожене поплавама. Климатолози из Русије опрезни су у својим проценама, наводећи способност океана на саморегулацију, али британски стручњаци истичу да ће ускоро доћи до необратних промена у свету, а тачка без повратка могла би бити пређена у блиској будућности.
Васељенска
126