Од око 17.000 пензионера колико их живи на подручју града Бијељина, више од 3.000 њих има најнижу пензију у износу од 301 KМ.
Примања мала, а издаци за режије, храну и лијекове велики, па је бијељинско Удружење пензионера свакодневно затрпано захтјевима ове категорије становништва за једнократну новчану помоћ за набавку лијекова или основних животних потрепштина, каже предсједник овог Удружења Ђуро Станојловић.
– У Бијељини имамо око 4.500 пензионера чија су мјесечна примања мања од 580 марака. Око 85 одсто њих нема довољно средстава за лијечење. Управни одбор нашег удружења донио је одлуку у прошлој години да већи број пензионера пошаљемо на бањску рехабилитацију, јер сматрамо да им је то много корисније и потребније него новчана помоћ у износу од 70 марака. Од Владе смо добили могућност да пошаљемо 74 пензионера у бање, а наше удружење омогућило је десетодневну бањску рехабилитацију за око 120 пензионера. 50 одсто обезбиједили смо из властитих средстава, а другу половину из градског буџета. Kо год је поднио захтјев, а задњих пет година није био у бањи, било као пензионер или из борачке категорије, имао је могућност да оде у бању, с тим да смо свим пензионерима – породицама погинулих бораца који су поднијели молбу у 2024. години одобрили бање – каже Станојловић.
Новчану једнократну помоћ добило је стотинак непокретних пензионера, корисника старачких домовима, оних који су на дијализи или тешког материјалног стања. Осим подршке Владе Српске, Удружење пензионера је из буџета Града Бијељина у 2024. имало на располагању 50.000 марака, што је утрошено за бањско лијечење и за помоћ породицама умрлих пензионера.
Осим ових средстава из градског буџета им је одобрено 2.000 марака за рад шаховске секције.
– У 2025. години очекујемо већа издвајања из буџета с обзиром да имамо велики број чланова, нарочито оних који живе на ивици егзистенцијалног минимума, а надамо се да ћемо успјети да пошаљемо још већи број пензионера у неку од бања – истиче Станојловић.
Ова категорија становништва, захваљујући удружењу, имала је могућност куповине огрјева на 6 до 12 рата у двије фирме. Ово је само једна од олакшица којима се настоји помоћи овој популацији.
Пензионери се надају да ће осим редовног годишњег усклађивања пензије у 2025. години и раста мјесечних примања за око 5,5 одсто имати и још једно ванредно повећање.
– Све је добро док је пензија редовна јер су трошкови живота све већи. Kолико год да повећају нама ће добро доћи, а надамо се да ћемо у 2025. години имати два повећања – каже пензионер Славко Савичић.
За исплату пензија за више од 287.000 пензионера у Српској мјесечно је потребно 151,5 милиона. Kада се на то дода предвиђено повећање од 5,5 посто, 100 милиона KМ ће бити потребно у 2025. години издвојити више за несметану исплату пензија, саопштено је из Фонда пензијско-инвалидског осигурања.
Однос између броја осигураника и пензионера је 1,17 напрема 1, као и 2023. године. Просјечна пензија, укључујући и сразмјерне пензије, износи 593 марке, али свега 7,8 одсто корисника права има ефективни стаж од 40 година, пише Инфобијељина.
Извор: Инфобијељина
115