• Пет. апр 25th, 2025

Српска православна нова година,све што нисте знали

јан 10, 2025
Related Posts
Веза

Срби(Словени) ка ријетко који народ везао је своје поимање Бога,више силе и некога који уређује токове живота за природу.Па су Read more

40. година зимских олипских игара у Сарајеву

У част овог великог догађаја, организација EXIT, заједно са сарајевском организацијом Garden of Dreams, је 2. и 3. марта 2024. Read more

Гробље за људе који плове са краја на крај свијета,гробље миграната

Нихад и Видак су свијету открили страшну истину о језивом гробљу Европе на граници БиХ и Србије Нихад Суљић из Read more

Свиње се враћају кући

Забрана уласка свиња на фармама на којима се појавила афричка куга свиња укида се сутра. Улазак свиња могуће је од Read more

Српска православна нова година, такође позната као Стара нова година, обележава се 14. јануара по грегоријанском календару. Овај празник је веома важан за Српску православну цркву и српски народ. Ево неколико начина на које се обележава и традиција које се поштују:

  1. Богослужење: У црквама се одржавају свечане литургије и молебани за благослов у новој години.
  2. Породични оброци: Породице се окупљају на свечаним оброцима, где се често служе традиционална јела као што су сарма, печење и колачи.
  3. Коледари: У неким деловима Србије, деца и млади обилазе куће певајући коледарске песме и добијајући поклоне.
  4. Празнични обичаји: Многи људи верују да је важно како проведу први дан нове године, јер ће то утицати на целу годину. Зато се труде да буду са породицом и пријатељима, да буду весели и да избегавају свађе.

Овај празник је прилика за окупљање породице и пријатеља, као и за очување традиције и обичаја.

Стару нову годину славе различити народи и културе које користе јулијански календар или имају традицију обележавања овог празника. Ево неких од њих:

  1. Србија: Српска православна црква и српски народ обележавају Стару нову годину.
  2. Русија: Руси такође славе Стару нову годину, иако је то мање формалан празник у поређењу са Новом годином по грегоријанском календару.
  3. Македонија: У Северној Македонији, овај празник је познат као Василица и обележава се са разним обичајима и традицијама.
  4. Црна Гора: Црногорци такође обележавају Стару нову годину.
  5. Украјина: У Украјини, овај празник је познат као Стара нова година и обележава се у неким деловима земље.

Осим ових земаља, постоје и друге заједнице које поштују јулијански календар и обележавају Стару нову годину.

Kliknite na link https://temu.to/k/eozsgbhedu7 da biste se pridružili ⭐️Temu Programu za saradnike⭐️! Čeka vas do 💰 100.000 € mesečno~!

282