Тихомир СТАНЧЕВИЋ
- фебруар 2025.
Kао што смо рекли и пре три године, када смо пробали први Асус РОГ Флоw З13 (СK 3/2022, и.ск.рс/30785), није у питању лаптоп, већ моћан гејмерски таблет. Наиме сва електроника је испод екрана. Нећемо се много освртати на модел од пре три године, јер је изнутра веома промењен, али ћемо поновити физички опис, јер је нови РОГ Флоw з13 (ГЗ302ЕА) готово истоветан.
На доњој половини позадине је клапна која служи да држи таблет на столу, под било којим углом од око 10 до 80 степени. С обзиром да је екран осетљив на додир, а подржана је и употреба оловке, скоро хоризонтални положај је идеалан за игре са пипкањем и креативни рад. Скоро усправни положај је погодан за конзумацију садржаја. Kада се таблету дода и тастатура, претвара се у класичан лаптоп за озбиљан рад или забаву. Издувни отвори су на горњој ивици, што је у складу са природном појавом да се топли ваздух креће на горе.
Тастатура са тачпедом је уједно и поклопац екрана, а причвршћује са магнетом на два нивоа тако да је, или равна са подлогом, или благо накошена ка кориснику. Магнети је држе на месту и када је преко екрана, када је „лаптоп” склопљен. Kвалитет и удобност тастатуре и тачпеда нису на нивоу бољих лаптопа, али су сасвим употребљиви за свакодневни рад.
Прикључци су са леве и десне стране и њихов избор и број је сасвим добро одмерен. Примећујемо изостанак тзв. РОГ XГ Мобиле Интерфаце, нарочитог прикључка који је код РОГ Флоw (и још неких Асусових модела) служио за повезивање екстерног кућишта у којем је јака 8или само јача) графичка карта. Наиме, Асус је за XГ Мобиле уређаје, тј. екстерне графике, прешао на Тхундерболт 5 интерфејс чија је брзина довољна за ову сврху. Уједно, то значи да екстерне графике сада могу да се користе са скоро свим (новијим) лаптопима.
Уграђени екран је ИПС типа. Резолуција екрана је 2560×1600 тачака, што је сасвим оптимално за дијагоналу од 13,4 инча. Панел је осмобитни, али са распоном боја у пуном ДЦИ-П3 спектру. Верност боја гарантује Пантоне сертификат, а контраст и осветљај су одлични, довољни за Долбy Висион спецификацију. Освежавање екрана је могуће до 180 пута у секунди.
Kао што рекосмо, изнутра је РОГ Флоw потпуно осавремењен. Сада је заснован на тренутно најбржем АМД-овом процесору за преносне рачунаре. АМД Рyзен АИ Маx+ има 16 Зен 5 језгара који могу да се „затрче” и до фреквенције од 5,1 гигахерц. Уз то, на чипу је моћан НПУ (неурал процессинг унит) брзине 50 ТОПС-а, као и моћна графика Радеон 6080С, са 40 рачунских јединица тренутно најбржа интегрисана графика у неком процесору.
Радна меморија може да буде до 128 гигабајта, а притом је изузетно брза, захваљујући томе што је најновијег типа и четвороканална. ГПУ нема „своју” меморију, већ за себе користи део радне меморије, а корисник бира колико ће то бити: дефаулт је четири гигабајта, за играње се препоручује осам, а за АИ задатке може да се одвоји и много већи део, чак до 96 гигабајта (од 128, колико може максимално РАМ-а да буде).
ССД је сасвим брз, ништа епохално, али сигурно не представља „уско грло”. Попис хардвера завршавамо са Wи-Фи модулом који је по најновијем ИЕЕЕ 802.11бе (Wи-Фи7) стандарду.
Овај АМД-ов Рyзен нас је заиста одушевио. ЦПУ и НПУ целине чипа су врх тренутне понуде, ако узмемо у обзир све произвођаче. Нарочито нас је изненадио ГПУ јер напокон неки интегрисани Радеон може да конкурише Нвидиа Лаптоп ГПУ моделима и упоредив је, на пример, са РТX 4060 и РТX 4070 чиповима.
Више детаља, резултате тестова и наше финалне утиске моћи ћете да за који дан прочитате у архиви штампаног издања за март 2025. године.
Свет копјутера
